دسته‌بندی نشده

معرفی دیفرانسیل، کارکرد آن و قطعاتش

معرفی دیفرانسیل، کارکرد آن

تا به حال به این فکر کرده اید که چرا هنگام پیچیدن، آن چرخ خودرو که خارج پیچ است، بیشتر از چرخی که داخل است، می چرخد؟ اگر واقعا به این سوال فکر کرده اید، باید به شما تبریک گفت! این سوالی است که به ذهن اولین مهندسان طراح خودرو به خطور کرد تا برای چپ شدن خودرو در هنگام پیچ، راه حلی ارائه کرده باشند.

در این مقاله می خواهیم به مرور کارکرد و قطعات دیفرانسیل در خودرو بپردازیم:

  • عملکرد دیفرانسیل
  • قطعات دیفرانسیل
  • انتقال قدرت موتور
  • عملکرد اکسل

دیفرانسیل چه عملکردی در ساختمان خودرو دارد

به سادگی می توان گفت که دیفرانسیل اجازه می دهد که یکی از دو چرخ در سر پیچ ها از دیگری سریع تر بچرخد. در انتهای محور اکسل دنده های مخروطی شکل (دنده پنیون) قرار گرفته که با چندین دنده مخروطی دیگر که روی محور شعاعی میل گاردان نصب شده اند به پوسته دیفرانسیل متصل می شوند و با چرخ دنده های همراه آن به گردش درمی آید. این دیفرانسیل در شکل ساده آن یک نقص دارد و آن اینکه اگر یکی از چرخ های محرک با از دست دادن اصطکاک بچرخد و گشتاور اعمال شده به چرخ دیگر که با گشتاور چرخ در حال سر خوردن برابر است، برای حرکت خودرو کافی نیست. چندین دیفرانسیل برای غلبه بر این مشکل ساخته شده اند. اکسل های چند مفصلی عقب اجازه تعلیق انفرادی را به چرخ ها می دهد؛ چه در قسمت عقب و چه در قسمت جلوی خودرو.

دیفرانسیل و اجزا و قطعات آن

تعلیق انفرادی چرخ های عقب نه فقط غلاف های سنگین را برای اکسل های عقب حذف می کند، بلکه اجازه پایین تر آمدن کف اتاق بدون نیاز به ایجاد برآمدگی در آن را می دهد، زیرا جعبه دنده و چرخ دنده دیفرانسیل می توانند در یک محفظه که روی عضو عقبی شاسی نصب شده و با حرکت فنر سیستم تعلیق عقب حرکت می کند، یکپارچه گردد. در برخی موارد، اکسل های چند مفصلی نوسان کننده که با روکش های لوله ای پوشانده شده اند، به یک بخش انتهایی کروی شکل ختم می شوند که در سمت دیفرانسیل درون سوکت های مربوط به خود چفت می شوند. مفصل های همه کاره داخل المان کروی شکل اجازه می دهند که محور اکسل همراه با حرکت فنرهای سیستم تعلیق حرکت کند.

انتقال متوازن قدرت موتور به چرخ ها

پوسته دیفرانسیل به وسیله عضو عقبی شاسی نگه داشته می شود که همانند میل گاردان با حرکت فنری خودرو حرکت می کند. در انواع دیگر اکسل روکش محور حذف شده و به وسیله دو محور باز که دو سر آنها مفصل های همه کاره قرار گرفته چرخ ها را به حرکت در می آورند. در آن صورت چرخ ها به صورت انفرادی به وسیله میله های صعاعی و یا سایر رابط های مناسب نگه داشته می شوند. ترکیب جعبه دنده و مجموعه دیفرانسیل به همرا ه موتور، یک واحد را تشکیل می دهند. دو محور محرک کوتاه با حرکت های دو جهته خود از طریق مفصل های چندکاره در دو انتهای خود قدرت را از موتور خودرو به چرخ ها منتقل می کنند.

دیفرانسیل

اکسل چه وظیفه ای دارد

در یک خودروی دارای نیروی محرکه در چرخ های عقب، نیروی موتور به وسیله یک محور محرک و یک مفصل همه کاره از جعبه دنده به محور عقب خودرو منتقل می شود. با پایین آمدن فزاینده لبه های کنار بدنه خودرو، کف خودرو به محور محرک (میل گاردان) نزدیک تر می شود و برآمدگی ها و تونل هایی را روی کف خودرو برای عبور آن الزامی می نماید. با به کارگیری دنده های مارپیچی یا قوسی در اکسل عقب و پایین تر آمدن پنیون محرک از مرکز محور اکسل نیاز به این فضای عبوری افزایش می یابد. حلقه های چرخنده اکسل عقب دو طرف پوسته چرخ دنده دیفرانسیل را که به عنوان متعادل کننده برای توزیع گشتاور بین دو چرخ عمل میکند، در برمی گیرند.

در مقالات آینده درباره هر یک از قطعات به تفصیل صحبت خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *